Moje top 6 produktów, bez których nie wyobrażam sobie haftowania! 0
Moje top 6 produktów, bez których nie wyobrażam sobie haftowania!

Jakich narzędzi potrzebujesz, żeby zacząć haftować?

Haft to bardzo przystępne hobby, które nie wymaga dużych nakładów finansowych w porównaniu z wieloma innymi pasjami czy sportami. Aby zacząć naukę haftu wystarczy kilka podstawowych akcesoriów. Niektóre z nich znajdziesz pewnie we własnym domu. Wystarczy, że masz tkaninę, igłę, nici, nożyczki no i tamborek, w który zdecydowanie warto zainwestować już na samym początku. Nie musisz od razu kupować profesjonalnych akcesoriów – za tkaninę może posłużyć Ci stara poszewka, a wyszywać możesz nawet zwykłymi igłami, które znajdziesz w domu. Kilkadziesiąt złotych to absolutne maksimum, które musisz wydać żeby zacząć.

Przychodzi jednak ten moment, kiedy zakochujesz się w haftowaniu i chcesz doskonalić swoje umiejętności. I to jest ten moment kiedy warto pomyśleć nad profesjonalnymi akcesoriami. Jakość akcesoriów, które zdecydujesz się zakupić będzie miała wpływ na efekty Twojej pracy, czas ich wykonania i przede wszystkim jakość haftu. Jeśli pierwszą próbę haftowania masz już za sobą i chcesz haftować „na poważnie” to możesz zacząć kompletować swój hafciarski przybornik.

Poniżej znajdziesz moje top 6 produktów do haftowania, których sama używam i bez których nie wyobrażam sobie tworzenia swoich haftów. Wybieram je także, gdy tworzę zestawy do haftowania oraz na warsztatach i wiem, że są niezawodne.

1. Tamborek

Tamborek to najważniejsze narzędzie podczas haftowania. Jest pomocne podczas samego wyszywania, ale często też stanowi docelową ramkę dla ukończonego haftu, podkreślając jego charakter. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tamborków i ramkotamborków: drewniane, plastikowe, kolorowe, okrągłe lub w innych kształtach. Wiele z nich kusi oryginalnym wyglądem, jednak tworząc swój przybornik zadbaj o to, żeby znalazł się w nim klasyczny, drewniany tamborek regulowany śrubą (np. marki PRYM). Pozwala on na poprawne, mocne naprężenie tkaniny na tamborku, jest solidny, wykonany z wysokiej jakości drewna. Pozwala na wygodne haftowanie i sam w sobie jest piękną ramką do oprawy haftu.

https://nowehafty.pl/pl/c/Drewniane-Tamborki/53

2. Tkanina

Podczas haftowania używam tkaniny bawełnianej o wysokiej gramaturze (np. surówka bawełniana, drelich bawełniany). Wybieram tkaniny, które nie są elastyczne (w ich przypadku tkanina może marszczyć się w miejscach haftu i może wymagać dodatkowego podkładu do haftowania). Przy wyborze tkaniny zwracam uwagę też na to czy tkanina nie prześwituje oraz czy nie zostają w niej widoczne dziurki po wbiciu igły. Od początku mojej przygody z haftowaniem wybór tkaniny był dla mnie najtrudniejszym wyzwaniem. Po wielu miesiącach szukania i testowania znalazłam takie, które spełniają moje oczekiwania i teraz te wyselekcjonowane tkaniny znajdziesz w mojej pasmanterii. Zdradzę Ci również, że moja ulubiona tkanina to bawełna w kolorze piaskowym – wykonuję na niej prawie wszystkie hafty na zamówienie. Pasuje do każdego rodzaju i koloru tamborka i pięknie podkreśla kolory.

Znajdziesz ją tutaj:
https://nowehafty.pl/pl/p/PIASKOWA-tkanina-bawelniana-do-haftu/669
A pozostałe tkaniny dostępne w moim sklepie tutaj: https://nowehafty.pl/kategoria/tkaniny-do-haftu

3. Długopis

Kolejne wyzwanie to przenoszenie wzoru na tkaninę. Jest kilka sposobów, które możesz użyć, aby przekopiować wzór. Przydatne będą do tego pisaki znikające pod wpływem ciepła, pisaki zmywalne wodą, znikające po 24h, flizelina lub kalka. Ja na co dzień używam długopisu znikającego pod wpływem ciepła. Jest bardzo precyzyjny, tani i wydajny. Używam go zarówno do rysowania wzorów na kartce, jak i późniejszego rysowania na tkaninie. Po skończonym haftowaniu usuwam ślady długopisu z tkaniny gorącym powietrzem suszarki do włosów. Niezależnie od tego jaki sposób kopiowania wzorów wybierzesz, pamiętaj aby zawsze przetestować wybraną metodę na tkaninie zanim zaczniesz haftować swoją pracę! Unikniesz w ten sposób przykrych niespodzianek, gdy produkty źle zareagują i na materiale pozostanie niechciany ślad lub zaciek.

Moje ulubione długopisy to:
https://nowehafty.pl/pl/p/Dlugopis-znikajacy-pod-wplywem-ciepla/601

4. Flizelina rozpuszczalna w wodzie

Jedni ją kochają, drudzy nienawidzą! Dla mnie jest bardzo pomocna podczas haftowania napisów. Flizelina to cienka włóknina, na której możemy narysować wzór, a następnie przyczepić ją do materiału i haftować przez jej dodatkową warstwę. Pozwala na bardzo precyzyjne przekopiowanie wzoru, w szczególności małych liter. Sprawdza się też przy haftowaniu na ciemnych tkaninach, na które nie da się przekopiować wzoru pod światło. Po haftowaniu nadmiar flizeliny należy wypłukać pod bieżącą wodą i wysuszyć haft suszarką. Przed użyciem warto sprawdzić czy tkanina i nici nie farbują podczas kontaktu w wodą.

Duży wybór flizeliny znajdziesz w tej zakładce:
https://nowehafty.pl/pl/c/Flizelina-i-kalki/47

5. Needle minder – magnes na igły

Myślisz, że go nie potrzebujesz, dopóki go nie masz! To mały, ale bardzo przydatny gadżet. Składa się z dwóch magnetycznych części. Jedna z nich na ogół jest ozdobna i kolorowa, co sprawia, że jest to bardzo miły dla oczu drobiazg. Needle minder przyczepia się do tkaniny podczas haftowania i służy on do przytrzymywania igieł, gdy chwilowo ich nie używasz. Dzięki niemu masz pewność, ze igła nie spadnie na podłogę, nie wbije się w kanapę i najważniejsza – oduczysz się wbijania igły w materiał, na którym haftujesz i przestaniesz go niszczyć. Ja nie wyobrażam sobie haftowania bez needle mindera. Przekonaj się, że to prawdziwy „game changer”.

Zobacz jak wygląda needle minder:
https://nowehafty.pl/kategoria/needle-minder

6. Małe precyzyjne nożyczki do nici.

Na początku tego wpisu pisałam, że cześć potrzebnych akcesoriów do haftowania znajdziesz w swoim domu. Prawda, nożyczki też. Jeśli jednak chcesz haftować wygodniej to przydadzą Ci się małe precyzyjne nożyczki do nici. W czym są lepsze od zwykłych nożyczek?

  • bardzo ostre – przecinają nić bardzo precyzyjnie co ułatwia jej późniejsze nawlekanie na igłę,
  • małe i precyzyjne ostrza – możesz użyć ich do sprucia haftu, jeśli jest taka potrzeba. Małe, precyzyjne ostrza ułatwiają przecięcie i podważenie małych, nieudanych elementów haftu i sprucie ich z tkaniny. Możesz używać jako alternatywę dla innych akcesoriów do prucia,
  • oprócz haftowania sprawdzą się w wielu domowych sytuacjach,
  • dodatkowo mają piękny design i naprawdę umilają pracę.

W moim sklepie znajdziesz unikatową kolekcję nożyczek, które sama wyselekcjonowałam i sprowadziłam od zagranicznego producenta:
https://nowehafty.pl/kategoria/nozyczki-do-haftu

Co jeszcze możesz potrzebować?

Do tego zestawu dobierz jeszcze mulinę do haftowania (ja wybieram polską mulinę, firmy Ariadna) oraz igły do haftowania (polecam igły dedykowane do haftu ręcznego – mają duże ucho ułatwiające nawlekanie muliny). I to wszystko czego potrzebujesz na start. Jak w każdym hobby, akcesoriów do haftu znajdziesz na rynku znacznie więcej.

W miarę rozwoju i doskonalenia umiejętności na pewno przydadzą się organizery do przechowywania, uchwyty do haftowania i inne ozdobne gadżety. Możesz z nimi poczekać jednak do momentu, kiedy będziesz pewna/y, że haftowania zostaje z Tobą na dłużej.

Po więcej akcesoriów do haftu zapraszam Cię do mojej pasmanterii: 
https://nowehafty.pl/kategoria/pasmanteria

Tamborki w różnych rozmiarachNożyczki do haftuTamborki w różnych kształtach i rozmiarachakcesoria do haftowania

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl