
Jakich narzędzi potrzebujesz żeby w ogóle zacząć haftować?
Zanim zaczęłam haftować nie miałam prawdziwego hobby. Przyznaję, długo szukałam swojej pasji. Oglądałam zdjęcia, filmy, śledziłam ludzi, którzy mają nietypowe zainteresowania. Wiele z tych zajęć mi się spodobało, kilku chciałam nawet spróbować, ale… nie było to takie łatwe.
Często chcąc spróbować nowej pasji, nauczyć się nowej techniki, musimy sporo zainwestować – pieniędzy, czasu, zaangażowania… Być może odstraszy nas cena nowego sprzętu, konieczność dojeżdżania do konkretnego miejsca, długi proces nauki. W efekcie możemy stracić zapał i zamiast nowego, emocjonującego zajęcia, zostaniemy z niczym. I w tym momencie przyszedł do mnie HAFT. Przepiękna pasja, która nie wymaga dużych inwestycji, lekcji dojazdów. Fakt, wymaga wiele czasu i ćwiczeń, ale jest to czas bardzo odprężający, a o naukę i rozwój umiejętności możesz zadbać sam/a, ufając swojej intuicji.
A zatem – czy haftowanie jest drogie?
Ile trzeba zainwestować aby w ogóle zacząć wyszywać? Jakie narzędzia warto kupić? Oto moja subiektywna, podstawowa lista narzędzi, których potrzebujesz aby zacząć haftować. Większość z nich znajdziesz w swoim domu, a najdalej w pobliskiej pasmanterii :)
Tamborek do wyszywania
O ile Twoja babcia nie wyszywała i nie przekazała Ci swojego ulubionego tamborka, to pewnie czeka Cię wizyta w pasmanterii. Co prawda można wyszywać bez tamborka, trzymając tkaninę w dłoniach, jednak ja polecam aby od początku zacząć haftować z tamborkiem w dłoni. Jest to o wiele wygodniejsze, ponieważ tamborek pozwala mocno naprężyć materiał.
Na rynku dostępny jest naprawdę szeroki wybór tamborków – od bardziej dekoracyjnych po zupełnie „robocze”. To jakie tamborki możesz znaleźć w pasmanteriach?
- tamborki drewniane – najdroższe, ale i najbardziej szlachetne tamborki. Regulowane są mosiężną śrubą, dzięki czemu możesz kontrolować naprężenie tkaniny, na której haftujesz. Dzięki temu, że wykonane są z naturalnego drewna, są bardzo wysokiej jakości, ale i bardzo estetyczne – posłużą także jako ramka do oprawy haftu.
- tamborki plastikowe – to mój numer dwa. Na rynku są obecnie dostępne plastikowe tamborki w nowoczesnym designie i kolorach. Naprawdę miłe dla oka. Są również dobre jakościowo i świetnie trzymają tkaninę. Są też bardzo trwałe i nie ulegają szybkiemu zniszczeniu.
- tamborki bambusowe – jest to alternatywa dla tamborków drewnianych, której niestety zdecydowanie nie polecam. Ich jakość jest zupełnie niesatysfakcjonująca i tutaj postawię kropkę.
Tamborek czy ramkotamborek?
W sklepach możesz znaleźć też ramko tamborki – obręcze wykonane z tworzywa imitującego drewno, które swym kształtem bardziej przypominają ramkę. Są bardzo ozdobne i często wybierane są przez hafciarki do oprawy gotowych prac. Niestety nie posiadają żadnej regulacji, przez co nie są najwygodniejsze do haftowania. Na początek polecam Ci jednak drewniany lub plastikowy tamborek regulowany.
Tkanina – na czym możesz haftować?
Tutaj sprawa jest prosta bo… możesz haftować w zasadzie na wszystkim! Najbardziej popularne tkaniny do haftu to len lub bawełna. Moja ulubiona tkanina to bawełniany drelich. Tak naprawdę na początek nie potrzebujesz specjalistycznej tkaniny. Do nauki i pierwszych prób sprawdzi się stare prześcieradło lub poszewka. Wybieraj jednak tkaniny bez dodatku elastanu. Tkaniny elastyczne mogą się marszczyć podczas haftowania, co nie będzie wyglądało elastycznie.
Mulina i nici
Do nauki haftowania wybierz bawełnianą mulinę – najlepiej naszą polską, firmy Ariadna. Mulina to nić, która składa się z sześciu pasemek, możesz je rozdzielać i regulować grubość nici, którą chcesz haftować. Na rynku dostępne są setki odcieni i kolorów muliny, jest w czym wybierać. Innym wyborem może być kordonek, wełna czy nici jedwabne. Te wybory polecam jednak do dalszych prób :)
Igły do haftu
W pasmanteriach znajdziesz igły dedykowane do haftu ręcznego. Dostępne są w wielu rozmiarach, co może być nieco dezorientujące. Jeśli nie jesteś pewny/a czy to hobby jest dla Ciebie i nie chcesz robić dużych inwestycji na początek, możesz poszukać zwykłych igieł do szycia ręcznego w domu. Ja sama na początku wyszywałam zwykłymi igłami, które znalazła w swoim domu. Jeśli jednak zdecydujesz się na nowe igły, polecam Ci wybierać te z dużym uchem, co znacznie ułatwi nawlekanie muliny. Rozmiar 24 będzie na początek najbardziej uniwersalny.
Nożyczki do haftu
Nożyczki to nożyczki! Na pewno masz jakieś w domu. Nie ukrywam, uwielbiam ozdobne, dekoracyjne nożyczki i obcinaczki do nici. Są dla mnie niczym biżuteria i lubię je kolekcjonować. Do pierwszych prób są jednak zbędne. Uważam, że lepiej zainwestować pieniądze w dobry tamborek, co znacznie poprawi komfort Twojej pracy.
Długopis czy pisak – czym przenosić wzór na tkaninę?
Warto od samego początku używać pisaka lub długopisu, którego atrament można w łatwy sposób usunąć z tkaniny, aby uniknąć nieestetycznych śladów na materiale. I tutaj wybór jest również szeroki – pisaki znikające po 24/48 godzinach, wodozmywalne, znikające pod wpływem ciepła. Mój ulubiony to długopis Happy Color, którego atrament można usunąć z tkaniny suszarką do włosów lub żelazkiem :)
I to naprawdę wszystko czego potrzebujesz na początek. Postaw na minimalizm i zaopatrz się w kilka podstawowych narzędzi i po prostu spróbuj czy ta technika jest dla Ciebie – obiecuję Ci, że jest ale musisz przekonać się o tym sam/a J Jeśli zaprzyjaźnisz się z haftem na dłużej możesz zacząć eksperymentować z materiałami i zaopatrzyć się w kilka gadżetów, które ułatwiają pracę. Jest ich naprawdę wiele, więc to nieuniknione!
Daj jaka była pierwsza rzecz, którą kupiłaś/eś do haftowania?! :)
Poniżej znajdziesz linki do moich ulubionych produktów, które polecam na początek przygody z haftowaniem:
Tamborek drewniany
https://nowehafty.pl/tamborek-drewniany-prym-19cm
Tamborek plastikowy
https://nowehafty.pl/tamborek-rico-design-powder-17-8-cm-copy
Moja ulubiona tkanina
https://nowehafty.pl/pl/p/PIASKOWA-tkanina-bawelniana-do-haftu-/509
Muliny
https://nowehafty.pl/pl/c/Mulina-Ariadna/54
Igły
https://nowehafty.pl/igly-do-haftu-pony-rozmiar-22-26
Długopis znikający pod wpływem ciepła
https://nowehafty.pl/dlugopis-happy-color-scieralny-znikajacy-pod-wplywem-ciepla
I kilka darmowych wzorów na dobry początek