Jak oprawić tył tamborka przy pomocy filcu? 0
Jak oprawić tył tamborka przy pomocy filcu?

Jak oprawić tył tamborka przy pomocy filcu?

Estetyczne wykończenie haftu to ostatni krok do pięknego tamborka. Nie tylko przód tamborka, ale też jego tył czy opakowanie budują Twój wizerunek jako artystki/y. Pokażę Ci jeden z moich ulubionych i najczęściej używanych sposobów na zabezpieczenia lewej strony tamborka. Do jego wykonania potrzebujesz arkusz cienkiego filcu.

Od czego zacząć?

W pierwszym kroku obetnij nadmiar tkaniny po bokach tamborka, zostawiając ok. 2-centymetrowe krawędzie. Przygotuj kółko wycięte z filcu w rozmiarze wewnętrznej krawędzi tamborka. Idealne kółko osiągniesz odrysowując koło od wewnętrznej krawędzi zewnętrznej ramki tamborka. Następnie wytnij je równo nożyczkami. Dzięki temu filc przykryje idealnie tył Twojej pracy, ale drewniana ramka wciąż będzie widoczna.

Oprawienie tyłu tamborka za pomocą filcu1 Oprawienie tyłu tamborka za pomocą filcu

 

Następnie obejrzyj wideo i z pomocą filmu wykonaj następujące kroki:

  1. Obszyj brzeg tkaniny fastrygą. Przeciągaj igłę raz z lewej strony, a raz z prawej strony tkaniny, tak aby obszyć cały okrąg. Ściegi powinny być dość krótkie (ok. pół centymetra), dzięki czemu nadmiar tkaniny będzie lepiej przylegał do ramki. Pozostaw dwa luźne końce muliny, bez supełków.
  2. W następnym kroku pociągnij za obydwa końce muliny. Dzięki temu tkanina stworzy ładną falbankę i zostanie zabezpieczona wewnątrz tamborka. Końcówki muliny zawiąż w supełek.
  3. Przymocuj „roboczo” filc do tamborka w kilku miejscach, najlepiej przy pomocy fastrygi lub szpilek. Dzięki temu filc pozostanie w miejscu podczas pracy i będzie Ci łatwiej równo go przyszyć.
  4. Aby przyszyć filc do lewej strony tamborka użyj ściegu zadziergiwanego (instrukcja krok po kroku pokazana jest na wideo). Zwróć uwagę, że za każdym razem przeciągam igłę zarówno pod filcem jak i pod tkaniną, tak aby je połączyć. Układaj mulinę pod igłą, tak aby podczas przeciągania powstała pętelka, dzięki której brzeg będzie dodatkowo zabezpieczony.
  5. Zbliżając się do miejsca z fastrygą lub szpilką usuń je i kontynuuj wyszywanie.
  6. Na sam koniec musisz zabezpieczyć haft tworząc mały supełek dokładnie w ten sposób co przy zakończeniu ściegu. Staraj się ukryć supełek pod filcem. Ja dla pewności robię podwójny supełek i zostawiam ok. 1-2mm nitki, aby ten się nie rozwiązał. Jeśli w trakcie obszywania skończy Ci się nitka zabezpiecz ją w ten sam sposób i kontynuuj obszywanie kolejnym pasemkiem. 

Oprawienie tyłu tamborka za pomocą filcu3  Oprawienie tyłu tamborka za pomocą filcu4

 

Zobacz instrukcję wideo ‘Jak oprawić tył tamborka przy pomocy filcu?’ tutaj:

INSTRUKCJA WIDEO 'Jak oprawić tył tamborka?'

I gotowe! Tak zabezpieczony haft na pewno zrobi wrażenie. Mam nadzieję, że filmik będzie dla Ciebie pomocny i zaczniesz korzystać z tej nowej metody.

Masz inne ulubione sposoby? Daj znać w komentarzu!

Filc kupisz tutaj: link do sklepu

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl